O nás


 Sarabanda – ZUŠ Rychnov nad Kněžnou

Dětský flétnový soubor Sarabanda byl založen v roce 1997 a od té doby odehrál více než 1.500 koncertů. Koncertoval již téměř po celé Evropě, má za sebou na 60 koncertů v Asii. Hraje repertoár období gotiky až po současné autory. Spolupracuje s profesionálními soubory u nás i v zahraničí. Věkový průměr souboru se pohybuje od 10 do 12 let. Za svůj historický úspěch soubor považuje samostatný konce na MHF Brno – Moravský podzim v roce 2006.
V současné době se připravuje na mezinárodní hudební festival v belgickém Neerpeltu, kde se chystá obhájit zlato z r. 2007.
V letošním roce soubor Sarabanda získal titul Laureát I. stupně na XV. Mezinárodním festivalu v ruském Jekatěrinburgu, kde soubor získal vedle hlavní ceny i mimořádnou cenu ministra kultury za nejpůvodnější provedení soutěžního repertoáru. Dalším skvělým výsledkem, je již 10. vítězství v prestižní soutěži Českého rozhlasu a České televize Concerto Bohemia.

 

Mezi úspěchy Sarabandy patří tato ocenění: 

 

 

Vítězství v soutěži Českého rozhlasu a České televize Concerto Bohemia v letech 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013

 
•    Koncert na MHF Brno – Moravský podzim 2006
•    Titul laureáta Mezinárodního festivalu mládeže v Tatarstánu – Kazani 2006
•    Vítězství v Mezinárodní hudební soutěži ve Vidnavě 2006 a získání titulu laureáta soutěže
•    1. místo v Mezinárodní hudební soutěži v belgickém Neerpeltu 2007

•    2. místo v Mezinárodní hudební soutěži v belgickém Neerpeltu 2013
•    Koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu mládeže v Budapešti a Szekesfehervaru 2007
•    Koncerty na hudebním festivalu ve francouzském Le Mont Saint Michel 2008
•    Koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Jihočeské hudební léto 2008
•    1. místo v Mezinárodní soutěži Jaroslava Ježka, Praha 1998 a 1999
•    Titul laureáta soutěže v ruském Jekatěrinburgu. Účast byla podporována nadačním fondem Mezinárodní fórum mládeže
•    Vítězství v krajském kole v komorní hře na dechové nástroje v Jičíně a 1. místo z celostátního kola v Liberci 2010

•    Vítězství v krajském kole v komorní hře na dechové nástroje v Jičíně (absolutní vítěz) a 2. místo z celostátního kola v Liberci 2013


Z dalších úspěchů můžeme uvést reprezentaci České republiky v Ankaře organizované ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky v r. 2001.

Věkový průměr Sarabandy je jedenáct let a má šest členů. Nabídku koncertních programů má velmi pestrou. Jsou jimi: Renesance, Baroko, české lidové písně, Osvobozené divadlo V+W+J, muzikálové melodie 20. let minulého století. Každým rokem Sarabanda tráví na cestách více než tři měsíce. Zakladatel a umělecký vedoucí Martin Šeda, učitel rychnovské ZUŠ i po letech říká, že důvodem k založení souboru bylo obveselit nejen sám sebe, ale i děti. Chvilku utéci od stereotypu každodenního kolotoče. Na počátku nebyla žádná konkrétní představa nebo model, kterému by se soubor měl podobat. Jedinou ambicí byla radost ze hry a těšení se na společné muzicírování. Dnes Sarabanda neodmítá příležitost si zahrát. V jednom školním roce provede sedmdesát až sto vystoupení. Nejkrásnější na tom je, že to stále baví nejen děti a kantora, ale i rodiče, bez jejichž podpory a pochopení by bylo možná vše jinak.

Podpora ze stran sponzorů a institucí je pro Sarabandu nepostradatelná. Naším největším sponzorem je naše město Rychnov nad Kněžnou.

 

www.rychnov-city.cz

 

 


Kontakt: 


Martin Šeda

Jahodov 14
516 01 Rychnov nad Kněžnou

+420 603 239 696

 

e-mail: sarabanda@centrum.cz
www.sarabanda.cz